Шукати в цьому блозі

Наші уроки


Фрагмент уроку літературного читання



Тема: Урок добра.  Приятеля легше знайти, ніж зберегти.  Василь Сухомлинський «Кінь утік».
Мета: створювати умови для розвитку критичного та аналітичного мислення, уваги та спостережливості; сприяти формуванню навичок визначати головну думку оповідання; удосконалювати вміння виразно читати; залучати дітей до міркування щодо проблем дружби; навчити робити оцінні судження вчинків героїв; виховувати позитивні людські якості: порядність по відношенню до інших, потребу у справжній дружбі, бажання бути справжнім другом; продовжити роботу над вихованням інтересу до творчості В.Сухомлинського, розуміння її значності.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Емоційний настрій учнів. (слайд 1)
Любі  діти ! У наш клас
                   Завітали гості  щирі,
                   Привітаймо  в добрий час
                   Гостей посмішкою  й миром.
Ми вам раді, люди добрі
І вітаєм щиро вас
І запрошуєм ласкаво
На урок у третій клас.
                   Любе сонце ясно світить
                   Посилає всім привіти
                   Ніжно гріє і ласкає
                   До роботи закликає
                   Не барися, поспішай!
                   І читати починай!
- Сідайте рівненько, діти. Гляньте на своїх сусідів, подаруйте їм свою посмішку, гляньте  на мене, посміхніться. І з тих промінчиків добра, які засяяли на вашому обличчі ми і почнемо урок. Сьогодні на уроці ми працюватимемо над новим оповіданням, (слайд 2) при цьому будемо мислити, міркувати, обґрунтовувати, робити висновки, попрацюємо в парах і звичайно знайдемо хвилинку для відпочинку.
ІІ. Мовленнєва розминка. (слайд 3)
- А почнемо ми свою роботу є мовленнєвої розминки, адже жодна людина не зможе красиво читати, якщо в неї слабкі легені та нерозвинений мовленнєвий апарат.  Тому ми з вами зробимо дихальні вправи.
1. Вправи на дихання.
- спокійно вдихніть через ніс і видихніть через рот;
- вправа «Коник», присмоктати язик до піднебіння і голосно процокати;
- повторити голосні звуки без звуку;
- вдихаємо через ніс, а на видих промовляємо голосні звуки.

2. Робота з скоромовкою. (слайд 4)
Жук у житі зажурився,
Друг його десь забарився.
Жук  жужжить: «Хвилююсь я,
Дружба в нас на все життя».
Читаємо мовчки, повільно, здивовано, сумно, весело, швидко.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.     Розшифруй. (слайд 5)
- Ви вже чули, що сьогодні ми працюватимемо над новим оповіданням. А зараз гляньте на екран і дайте відповідь на питання.
Хто є автором цього оповідання?
Ва         ль                        Су             нсь             мли
      си                                      кий              хо
- Правильно, це славетний український педагог і письменник Василь Олександрович Сухомлинський.
2.     Перегляд відео.
- Ми знайомі з цим автором? Я пропоную пригадати,хто такий Василь Сухомлинський переглянувши відео, яке підготувала група дітей, що попрацювали кореспондентами.  Перегляд  відео. (слайд 6)
3.     Мозковий штурм.
- Сьогодні до нас на урок завітала квітка.
Квітка, діти, не проста
Квітка, діти, чарівна.
Кольорів багато має
Знання ваші перевіряє.
- Увага, аналізуємо завдання чарівної квіточки.
1. Хто це?
2. Кому присвятив життя?
3. Учитель.
4. Директор.
5. Письменник.
6.  Твори.
7.  Чого вони вчать?
ІV. Мотивація навчальної діяльності.  Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми опрацюємо ще одне оповідання Василя Сухомлинського «Кінь утік», і на прикладі його героїв спробуємо з’ясувати, що означає слово дружба.

V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.  Опрацювання оповідання Василя Сухомлинського «Кінь утік».

- Але перед тим, як приступити до оповідання, ми навчимося правильно вживати слова, які зустрінемо в даному тексті.

1. Словникова робота. (слайд 6)
    це                                                                  таємниця
  дам                                                                намалював
  кінь                                                              вогнегривий
Петрик                                                            розголошує
Віталик

- Читання «луною» за вчителем.
- Прочитайте найкоротше слово.
- Найдовше.
- Всі іменники.
- Дієслова.
- Слово в яке заховалося два інших.
- Чи всі слова вам зрозумілі?

2. Читання оповідання вчителем.
- Прослухайте  оповідання  «Кінь утік» і скажіть які почуття, емоції вас охопили ?
- Які почуття вас охопили?
- Які емоції виникли?
- Гра «Рибки», прочитайте оповідання мовчки і скажіть, в якому класі відбувалися події?

4.     Гра «Рибки». Мовчазне читання твору дітьми. (слайд 7)
- В якому класі відбувалися події?
- Чим був незадоволений Віталик?
- Чому на вашу думку він вирішив розповісти вчителю про записку?
- Діти, як ви вважаєте Віталик вчинив правильно?
- Як ви оцінюєте вчинок Петрика?

4. Вибіркове читання.
- Який урок тривав у класі?
- Доведіть це рядками тексту.
- Як учитель оцінив вчинок Віталика? Прочитайте.
- Як на цю ситуацію відреагували однокласники? Прочитайте.
- Діти, як ви гадаєте, а сам Віталик зрозумів свій вчинок?
- А що ви можете сказати про Петрика? Який він?

5. Робота з ілюстрацією.
- Гляньте, діти, на малюнок. Розпізнайте хто є хто.
- Чому Петрик сховав малюнок  за спину?
- Прочитайте епізод,  що відповідає малюнку.

6. Робота в групах. Складання кінцівки.
 - Як ви вважаєте чи були хлопчики друзями?
- У взаєминах Петрика і Віталика склалася незвичайна ситуація. Вони ніби не сварилися, але Петрик образився на Віталика.
- Невже вони ніколи не стануть друзями? Давайте допоможемо хлопцям помиритися.
- Як би ви  замінили слова: «Давай коня»? Змініть кінцівку твору.
VІ. Узагальнення й систематизація вивченого.
1.     Фізкультхвилинка «Про дружбу»
2.     Розбір ситуацій
- Сьогодні на прикладі Віталика і Петрика ми довідались про одну із неприємних ситуацій, які бувають між друзями та однокласниками і нажаль такі ситуації бувають часто. Розглянемо деякі з них.

1.  До Ігоря в гості прийшов Володя:
- Вмикай телевізор! Наші грають у футбол!
- Не можу, на завтра ще уроки не підготував.
- Закінчуй свої уроки, пропустимо перший період.
- Вибач, Володю, не можу. – сказав Ігор.
- Ех, ти. А ще другом називаєшся.
- Що порадите хлопчикам?

2.  Пролунав дзвоник з уроку. Школярі взяли свої сніданки і вийшли на перерву. Біля вікна стоять Олег і Денис. У Олега смачні бутерброди. Денис стоїть і дивиться у вікно, він забув свій сніданок.
- Як би ви вчинили у такій ситуації?

3.     Сергійко впав у калюжу, а Петрик стоїть і сміється.
- А якби так трапилося з вашим другом?

3. Продовжить речення.
Друг захворів і я…
Мій друг сказав вчителю неправду і я…

Лунає музика. Заходить Шапокляк. (слайд 8)
- Пані Шапокляк, ви чому так розійшлися?
- Ой, бідна я бабуся! Життя сьогодні таке складне, повне клопотів, і сили не ті, і вік не той. Прийшла до вас, бо мені потрібні помічники. І я зараз когось із вас виберу. Значить так.  Я буду задавати вам питання, а ви якщо згідні зі мною, піднімаєте зелену долоньку, а якщо ні -  червону. Так…
- Якщо ваш друг впав  на слизькій дорозі, з нього треба довго сміятися.
Ха-ха-ха. Адже друзів не можна засмучувати.
- Якщо  у вашого друга День народження, потрібно подарувати йому те, що у вас завалялося, бо купувати дорого, а самому виготовляти лінь.
- Якщо друг захворів потрібно провідати його, адже йому самому сумно.
- Якщо вашого товариша ображають потрібно заступитися за нього, адже йому потрібна ваша підтримка.
- Якщо у вашого друга нова іграшка, потрібно її потоптати, у вас же нема такої іграшки.
-  Діти, що я щось не так сказала? Що не так? Що ж я не так сказала? Виправте мене.
- А я то думаю, чому в мене немає друзів. Піду задумаюся над цим. До нових зустрічей. А можливо ми з вами ще побачимося.

- Знаєте, моє серце сьогодні зраділо, адже ви не підтримали Шапокляк. І я вкотре переконалася, що в нашому класі навчаються найкращі і найчемніші діти.

4. Робота в парах.
- Я хочу вам запропонувати відновити обіцянки друга. Що треба робити, щоб усі захотіли з вами дружити. Обєднайтеся в пари і запишіть.
   На дошці запис «Обіцянки друга». Діти зачитують обіцянки, вчитель вивішує на дошці.
- Дотримуйтесь цих обіцянок завжди і тоді у вас буде справжній друг, який допоможе вам. Бережіть своїх друзів, шукайте, якщо їх немає.

   5.Хвилинка релаксації. 
Нехай кожен візьме руки сусіда по парті і потримає у своїх долонях. А тепер всі закрийте очі. Відчуваєте, які теплі, ніжні, лагідні, добрі, гладенькі руки. Невже можна образити людину, якщо в неї такі теплі, добрі руки? Тож, якщо вам колись схочеться образити когось із товаришів, необхідно згадати про добрі руки. Ручки,  допоможіть нам потоваришувати!
- Отож, що означає слово дружба? (Радість, співчуття, допомога, підтримка).
Тлумачення слова дружба(слайд 9)
(Дружба – добрі, приязні стосунки на основі прихильності і відданості)
- Кому потрібна дружба?
- Правильно, дружба потрібна усім,  усій країні і навіть усій планеті.

VII. Підсумок уроку.
Отже, діти, повірте у дружбу, учіться дружити зі шкільної парти, адже дружба – це одне з перших почуттів з яким ви зустрічаєтеся в школі і тому шкільна дружба найміцніша і найсильніша. Я бажаю вам щоб ви завжди мали друзів і нехай наш шкільний зв'язок буде дуже довгим, а тоді і наша школа буде схожа на школу радості. Дякую всім за увагу! (слайд 10)

Хвилинка обіймів.

Додаткове завдання
Робота над прислів’ями .
- Здавна наш народ славився, як дружелюбний. З цього приводу складено багато прислів’їв. Прочитайте частини цих прислів’їв, а тоді з’єднайте.



Немає коментарів:

Дописати коментар